Sucha i szorstka skóra

Problem przesuszonej skóry dotyczy wielu z nas. Zwłaszcza w okresie grzewczym, kiedy powietrze w naszych mieszkaniach staje się suche, wyraźnie możemy zauważyć, że skóra traci elastyczność i zaczyna nieprzyjemnie swędzieć.

Jak sobie z tym radzić? Przede wszystkim powinniśmy zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczanie nie grzejnikach specjalnych pojemników z wodą lub mokrych ręczników (parująca woda nawilży powietrze).

Pamiętać należy także o systematycznym wietrzeniu pomieszczeń (najlepiej jeśli kilka razy dziennie otworzymy szeroko wszystkie okna w naszym domu na około 5 minut). W okresie jesienno-zimowym warto zrezygnować z niektórych kosmetyków do mycia, przede wszystkim z płynów i soli do kąpieli, które wysuszają skórę.

Zamiast nich możemy dodać do wody kilka kropli oliwy z oliwek lub oliwki dla niemowląt. Pamiętajmy również o tym, że sucha skóra nie lubi gorących kąpieli i natrysków.

Zrezygnujmy z nich zatem. Skórę osuszajmy jedynie poprzez delikatne dotykanie ręcznikiem – nie należy jej trzeć.

Ważne również, aby każdego dnia nawilżać skórę przy pomocy odpowiednich balsamów (najlepiej, jeśli balsam wcieramy w nieco wilgotną skórę). Nie zapominajmy także o konieczności nawilżania skóry od wewnątrz, ponieważ nawet najdroższe kosmetyki nie uczynią tego za nas.