Strój lubuski

Stroje lubuskie od niemal zawsze zachwycały kolorystyką oraz krojem. Dla mieszkańców ziemi lubuskiej były one swego rodzaju wyróżnikiem. W szczególności kobiety zamieszkujące poszczególne regiony dzisiejszego województwa lubuskiego, z dumą prezentowały swój ubiór. Strój lubuski najczęściej noszony był przez mieszkańców biedniejszych, rolniczych obszarów. Dotyczy to mieszkańców takich miejscowości, jak Międzyrzecz czy Zbąszyń.

Jak prezentowały się lubuskie stroje męskie i damskie? Panowie obowiązkowo zakładali koszulę, kaftan, sukmanę, spodnie oraz odpowiednie do pory roku obuwie. Ważnym elementem stroju było nakrycie głowy. Jednakże tradycja noszenia typowego stroju lubuskiego u mężczyzn zaczęła stopniowo zanikać. Przyjmuje się, że tradycyjny strój lubuski został zastąpiony powszechnie produkowaną odzieżą już na przełomie XIX i XX wieku. Wynikało to z tego, że w tamtych czasach mężczyźni dość często opuszczali rodzinne posiadłości.

Kobiety nieco dłużej pamiętały o tradycji stroju lubuskiego. Podstawowym okryciem głowy pań był wianek lub czepek. Do tego przywdziewały koszulę i kaftanik. Kobiety nosiły spódnice. Dozwolona była również biżuteria i inne ozdoby.