Saper

To jedna z najpopularniejszych gier na świecie, od początku powstania w 1981 roku, dodawana była do systemów operacyjnych Windows, jako podstawowe akcesorium i zdobyła wielu zagorzałych fanów na całym świecie. Saper to typowa jednoosobowa gra logiczna, w której gracz musi wytypować miejsca, w których znajdują się miny.

Na każdym z odkrytych pól znajduje się cyfra, która informuje o tym, jaka liczba min styka się bezpośrednio z pułapką. Plansze różnią się od siebie wielkością, a co za tym idzie poziomem trudności.

Istnieją cztery poziomy Sapera: zaawansowany, średnio-zaawansowany, plansza użytkownika i niestandardowy. W rozgrywkach w Sapera prowadzony jest oficjalny ranking najlepszych graczy.

Aby się na nim znaleźć, trzeba przejść przez wszystkie trzy podstawowe poziomy w czasie poniżej stu sekund. Obecnie lata świetności gra ma już za sobą, ale w latach 90.

i na początku XXI wieku odbywały się regularne turnieje w Sapera, w których udział brali gracze z całego świata. Co ciekawe, rekord świata w Sapera należy do Polaka Kamila Murańskiego.