Resident Evil

Resident Evil to seria japońskich gier komputerowych z kategorii survival horror. Pierwsza część wydana została w 1996 roku przez firmę Capcom.

Dotychczas powstało dziewięć głównych wydań gry oraz kilkanaście gier edycji dodatkowych. Na podstawie gry nakręcono również pięć pełnometrażowych filmów fabularnych, w których w rolę głównej bohaterki wciela się Milla Jovovich oraz dwa filmy animowane i seria komiksów.

Akcja gry rozpoczyna się w fikcyjnym mieście Raccoon położonym w centralnej części Stanów Zjednoczonych, w którym umieszczono tajne laboratoria pracujące nad nowym wirusem „T”. W trzech pierwszych wydaniach gry mamy do czynienia z wirusem, który zmienia ludzi w zombie, bombą atomową, którą rząd USA chce zrzucić na Raccoon.

W kolejnych częściach akcja przenosi się w inne miejsca, ale tempo gry i jej charakter pozostają takie same. Najnowsze wydawnictwo Capcom Resident Evil 7 czeka na swoją premierę, kolejna odsłona liczącej już dwie dekady serii ma pojawić się w 2016 roku, a jej akcja skupiać ma się na walce z nowym wirusem.

Seria spotkała się z dobrym przyjęciem fanów, dane na rok 2012 wskazują, że gra uzyskała wynik 50 milionów sprzedanych egzemplarzy.