Ataki na oprogramowanie bankomatów

Wypłacanie pieniędzy za pomocą bankomatu to dziś jedna z najpopularniejszych usług, z jakich korzystają klienci banków na całym świecie. Prawie nikt z nas nie traci już czasu na stanie w kolejce do bankowego okienka, aby podjąć gotówkę z konta.

Nic więc dziwnego, że bankomaty stały się także jednym z ulubionych celów ataków cyberprzestępców. Jedną z najbardziej popularnych metod włamywania się do bankomatów jest atak na ich oprogramowanie.

Hackerzy poprzez wprowadzenie wirusów do sieci VPN lub połączenia modemowego łączącego infrastrukturę operatora z bankomatem uzyskują dostęp do danych klienta. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z ich planem – będą mogli swobodnie wypłacać pieniądze z jego konta.

Sprawa wcale nie jest jednak tak prosta jak się wydaje – żeby dobrze zaimplementować złośliwe oprogramowanie, przestępca bardzo często potrzebuje wsparcia kogoś z serwisu lub pracownika oddziału bankowego. Dawniej przeprowadzenie takich ataków było łatwiejsze, jednak banki cały czas usprawniają swoje systemy zabezpieczeń.

www.dreamup.pl